NOVEMBER 2nd
BLOG - HOME BIO FOTKY VIDEO KONCERTY HUDBA OBCHOD TISK ODKAZY KONTAKT
 
BIO

S NOVÝM ALBEM NOVEMBER 2ND POMOHLA I SUZANNE VEGA

Alexandra Langošová
Na pulty obchodů s hudbou dorazilo nové album české kapely November 2nd. Jmenuje se Night Walk with Me (Nocí se mnou pojď) a je v distribuci společnosti EMI, která vydala i předchozí obě alba kapely. Nepochybně půjde o jeden z nejambicióznějších projektů na letošní domácí scéně. S nahrávkou totiž pomáhala slavná písničkářka Suzanne Vega. Finální mix měl na její doporučení na starost Tchad Blake. Zkušený producent a několikanásobný držitel ocenění Grammy je podepsaný pod nejlepšími alby Paula McCartneyho, Petera Gabriela, Sheryl Crow, Pearl Jam či Toma Waitse.
Přestože má deska díky němu plastický, plný a barevný zvuk, důležitější jsou silné písničky, které všechny napsala frontmanka November 2nd Alexandra Langošová - neteř někdejšího porevolučního ministra vnitra Jána Langoše.
Například hudební publicista Jindřich Göth v časopise Instinkt věnoval albu téměř celostránkovou recenzi, ve které napsal, že je „dobré ponořit se do poslechu a nechat zdánlivě prosté písničky, aby pozvolna odhalovaly své půvaby a sílu“. Podle něj zní aktuální deska November 2nd světově. „Ani na vteřinu se nepodbízí, přitom je bez problému přístupná masám. Neměl by takhle vypadat ideální pop?,“ říká.Vladimír Vlasák zase v recenzi v MF DNES uvádí, že „Langošová napsala nosné a melodicky působivé skladby. Byla to jejich vnitřní dramatičnost, která si sama řekla o zajímavě vystavěná aranžmá a jež přispěla k rozmanitosti znamenité desky Night Walk With Me. Člověk přitom ani tolik nevnímá nosný rockový rámec muziky, ale písně samotné, jejich atmosféru i pevný hlas zpěvačky,“ píše Vlasák, který albu udělil osmdesáti procentní hodnocení a na konci recenze napsal, že deska „snese mezinárodní měřítka, která by jí mohla ještě více pootevřít dveře do světa.“
 
November 2nd
Skupina na novince pracovala s dlouhými přestávkami tři roky. Skladby se nahrávaly postupně v Hranicích, New Yorku a Nashvillu, kde žije i producent nahrávky Steve Walsh. Všech deset písní na albu napsala Langošová sama. „Jsou to příběhy na pomezí bdění a snu, v nichž stírá rozdíl mezi skutečností a představou,“ říká zpěvačka.
Walsh se rozhodl skladbám nechat klasickou písničkářskou strukturu s úspornými aranžemi. „Sašiny texty jsou temné, ale hudba je naopak melodická. Líbil se mi ten kontrast a chtěl jsem ho zachovat. Tak má sdělení mnohem větší sílu,“ popisuje Walsh, který muzikanty přiměl, aby používali více tradičních akustických nástrojů. „Když mi Saša nové skladby přehrála jen s kytarou, oslovila mě jejich atmosféra. Snažil jsem se proto, aby měl posluchač pocit, že když zavře oči, okamžitě si představí zpěvačku, jak sedí u něj v obýváku a kapela ji jen citlivě doprovází. To však neznamená, že se do toho ve správných chvílích neopřou a nevystřihnou třeba rockové sólo,“ dodává producent.
Díky pracím na desce se navíc Saše Langošové splnil sen, který si skoro ani neodvážila snít. Když coby dvanáctiletá slyšela v 90. letech v televizi skladbu In Liverpool od Suzanne Vegy, změnil se jí život a pod jejím vlivem napsal svou první písničku. „Během nahrávání téhle desky jsem měla to štěstí se s Vegou seznámit. Když jsem jí pak popisovala, že zbožňuji práci jejího producenta Tchada Blakea, říkala mi, že by byl ten správný člověk pro mix našeho alba. Vzala si ode mně naše pracovní verze všech skladeb s tím, že mi nic neslibuje, ale že mu je pustí. Do týdne mi pak Tchad volal, že do toho jde. Byl to úžasný pocit a ještě lepší přišel, když jsem slyšela jeho práci,“ popisuje zpěvačka, která s November 2nd nakonec předskočila i na několika letních koncertech Vegy v Evropě.
Zajímavostí novinky kapely je i výčet hostů, kteří se na nahrávání podíleli. Jsou mezi nimi například bendžista a dobrista Druhé trávy Luboš Malina a Luboš Novotný, basák Suzanne Vegy Mike Visceglia, baskytaristka Vivi Rama od Macy Gray nebo kytarista Todd Lombardo (Taylor Swift). Doprovodné vokály nazpíval někdejší frontman Cirkusu Praha Brad Stratton.
 
November 2nd
Biografie:
November 2nd vznikli koncem 90. let v Hranicích a za sebou mají úspěšné koncerty po Evropě a USA. Předskakovali takovým hvězdám jako jsou Alanis Morissette, Suzanne Vega, Spin Doctors, Bryan Adams nebo David Gahan. Skvěle se uvedli už svým debutem Midnight Desert, za který byli nominováni na cenu APH Anděl v kategorii „Objev roku“ a zvítězili v Anketě Žebřík časopisu Report. Druhé album Little Miss Behavin' & the Troublemakers si vysloužilo nominace v rámci výročních cen televizní stanice Óčko v kategoriích „Nejlepší domácí zpěvačka“ a „Nejlepší domácí pop“. Kromě zpěvačky a kytaristky Saši Langošové v November 2nd hrají zkušení muzikanti - legendární baskytarista Vladimír Guma Kulhánek a kytarista Roman Helcl (Anna K.). Na bicí se střídají excelentní hráči Doug Yowell (Suzanne Vega, Sean Lennon...), Martin Vajgl (Wanastovi Vjecy, Čechomor...) a Dano Šoltis (IMT Smile, Lenka Dusilová...).
 
BLOG - HOME BIO FOTKY VIDEO KONCERTY HUDBA OBCHOD TISK ODKAZY KONTAKT